List na pożegnanie

Drodzy Abiturienci!

W ten, odbiegający od wieloletniej tradycji, sposób żegnamy się dziś po trzyletnim okresie pracy i nauki w naszym Liceum. Przeżyliśmy razem wiele wspaniałych chwil, radości i pewnie też smutków.  Dla Was to był czas pięknej i trudnej młodości, czas dojrzewania emocjonalnego, intelektualnego, społecznego. Mamy nadzieję, że to wszystko, co Was spotkało w naszej szkole – ukształtowało Was, ukierunkowało, wzmocniło.

Znany jest już, czy może – dopiero, termin rozpoczęcia matur. To 8 czerwca – za ponad 6 tygodni. Wprawdzie czas obowiązkowego zdalnego nauczania skończył się – dla Was i dla Waszych nauczycieli, ale czas przygotowania do matury trwa. Wykorzystajcie tę dodatkową możliwość samokształcenia. Skontaktujcie się z Waszymi nauczycielami i spróbujcie porozumieć się, co do indywidualnych i grupowych konsultacji. Organizujcie bezpieczne formy pomocy koleżeńskiej. Nie straćmy tych 6 tygodni, bo „kto czas traci, tego czas straci” (C. K. Norwid).

Nie tak to miało wyglądać. Dziś o tej porze mieliśmy przygotowywać się do uroczystości – pożegnalnych przemówień i nostalgicznych piosenek, do podziękowań, do wręczania nagród. Sytuacja wymaga od Nas pisania nowych scenariuszy. Teraz zdajecie swój życiowy egzamin dojrzałości w czasie niepewnym, kiedy plany trzeba dostosować do tego, na co wpływ mamy ograniczony. Jak pisał Jan Kochanowski: „Nieznajomy wróg jakiś miesza ludzkie rzeczy”  („Tren XI”). Wtedy i teraz – zawsze.

Dziś żegnamy się oficjalnie – przestajecie być uczniami, staliście się abiturientami (z łaciny dosłownie: mający odejść, a w tradycyjnym znaczeniu: kończący szkołę średnią). Spotkamy się niedługo – na maturze, którą będziemy wspólnie zdawali. Życzymy Wam powodzenia. Przede wszystkim pracujcie na miarę swoich możliwości, ale przy mobilizacji – skaczcie jak najwyżej. W imieniu społeczności szkolnej, Waszych wychowawców i nauczycieli, dziękuję Wam za pracę i współpracę, gratuluję wytrwałości, dokonań, sukcesów.

Dziękuję również Waszym rodzicom za wspólne dążenie do przygotowania Was do dorosłego życia.

Moim koleżankom i kolegom – nauczycielom dziękuję za przekazanie wiedzy, umiejętności, doświadczenia życiowego, które, mam nadzieję, przyda się Wam w dalszym życiu.

Pamiętajcie o Swojej szkole. Powodzenia i do zobaczenia.

Krzysztof Sękielewski

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *