Narodowe Czytanie 2023 – Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. Fragmenty tych dzieł czytał ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski.
W roku 2015 Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser – Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W kolejnych latach czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele polskie, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
W tym roku lekturą wybraną przez Prezydenta RP jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Tak o powieści pisał w liście okolicznościowym Andrzej Duda: To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.
W naszej szkole już dziś odbyła się akcja Narodowego Czytania. Ważne fragmenty utworu czytały uczennice klasy 3a: Marta Engler, Anna Gornowicz, Renata Gornowicz, Oliwia Niesiołowska, Julia Zieman oraz Wiktoria Żabińska.

Możesz również polubić…