Zaproszenie do udziału w konkursie „DiscoverEU”

Wkrótce rusza kolejna runda unijnego konkursu DiscoverEU, zgłoszenia indywidualne lub grupowe można składać w dniach 4 – 18 października. Zapraszamy do udziału i prosimy o promowanie konkursu w szkołach na terenie Państwa JST.
 
Czym jest DiscoverEU?
DiscoverEU to konkurs Unii Europejskiej organizowany w ramach programu Erasmus+, dzięki której młodzi ludzie mogą otrzymać bilet kolejowy po Europie. Projekt powstał z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, ale został zainspirowany historią dwóch studentów z Niemiec: Vincenta-Immanuela Herra oraz Martina Speera, którzy odbyli podróż po Europie. Przemierzając 14 krajów nawiązali przyjaźnie, poznali inne kultury i dzięki temu odkryli swoją tożsamość europejską. Doszli do wniosku, że każdy młody Europejczyk powinien tego doświadczyć i wyszli z pomysłem darmowej podróży po Europie dla młodych osób.
Konkurs DiscoverEU wystartował po raz pierwszy w czerwcu 2018 r. Symbolicznie przeznaczony jest dla osób kończących 18 lat, ponieważ wiek ten postrzegany jest jako moment wkroczenia w dorosłość. Otwiera również możliwości aktywnego korzystania z praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej.
Kto może wziąć udział?
Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dwóch rundach odbywających się co roku. Wymagania wobec kandydatów tej rundy:
  • Data urodzenia: 1 stycznia 2005 r. (włącznie) – 31 grudnia 2005 r. (włącznie).
Obywatelstwo jednego z krajów UE (należy podać numer dowodu tożsamości lub paszportu).
Uczestnicy mogą podróżować zarówno indywidualnie, jak i w grupie (złożonej z maksymalnie 5 osób). Więcej szczegółów na temat zgłoszeń grupowych w pytaniach i odpowiedziach w linku poniżej.
Kandydaci, którzy zostali wybrani, mogą podróżować przez maksymalnie 30 dni w okresie od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2025 r.
Ponadto, laureaci otrzymają kartę zniżkową DiscoverEU. Uprawnia ona do zniżek na bilety do obiektów kultury i obiektów sportowych, na kursy i warsztaty, na przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp.
Co należy zrobić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie do wtorku 18 października 2023 r. (link do formularza w jęz. polskim pojawi się na stronie DiscoverEU 4 października o godz. 12:00).
Kandydaci muszą rozwiązać quiz składający się z 6 pytań dotyczących historii i kultury Europy. Komisja Europejska następnie wyłania zwycięzców.
Młode osoby o szczególnych potrzebach (np. o ograniczonej sprawności ruchowej lub niedowidzące) będą miały prawo do dodatkowego wsparcia.
Więcej informacji (pytania i odpowiedzi w jęz. polskim).
pozdrawiamy,
Zespół SPUE

Stowarzyszenie ”Pomorskie w Unii Europejskiej”|Biuro Miejscowe w Gdańsku
ul. Augustyńskiego 2, pok. 16
80-819 Gdańsk
Tel. (0048) 58 3268 709/ 58 3268 714

Możesz również polubić…