„Z Kopernikiem przez świat” – podsumowanie projektu edukacyjnego w czerskim LO

Mikołaj Kopernik to jeden z patronów roku 2023. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Senatorowie przypominają w uchwale, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzące ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.

W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika, „przez całe życie był wiernym poddanym kolejnych królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak pisał nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem Ojczyzny, dla której nawet życie należy poświęcić.”

Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

(źródło: www.gov.pl)

Uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Wincentego Pola w Czersku, w ramach lekcji fizyki, wykonali wiele ciekawych projektów poświęconych tej postaci.

W celu przybliżenia sylwetki Mikołaja Kopernika młodzież naszego liceum przygotowała prezentacje, stronę internetową, nagrała filmiki, przeprowadziła wśród swoich koleżanek i kolegów takie teleturnieje jak „Familiada” i „Milionerzy”. W Parku Borowiackim zorganizowana została gra terenowa, a w szkolnym holu rozegrano grę „Twister”. Wszystkie te działania zawierały zadania dotyczące Mikołaja Kopernika.

W dniu dzisiejszym odbyły się zajęcia „otwarte” podczas których zaprezentowane zostały wybrane projekty. Zadania w ramach gry terenowej najszybciej rozwiązała klasa Ib, która w nagrodę otrzymała puchar i dyplom. Wszyscy uczestnicy dzisiejszego wydarzenia nagrodzeni zostali cukierkami i lodami.

 

Poniżej prezentujemy linki do wybranych prac. Zapraszamy do obejrzenia 😊

 

Koordynator projektu

Urszula Wojak

Możesz również polubić…