KRYSTIAN NOWIK LAUREATEM OLIMPIADY FILOZOFICZNEJ!

Miło nam poinformować, iż uczeń LO Krystian Nowik został Laureatem XXXIV Olimpiady Filozoficznej. Z 170 osób, które się zakwalifikowały do etapu centralnego, wyłoniono 57 laureatów, Krystian zdobył 17, miejsce. Jest to ogromny sukces, zważywszy na to, że dla naszego olimpijczyka filozofia nie jest przedmiotem szkolnym, a uczeń podjął trud samodzielnego przygotowania się i przystąpienia do kolejnych etapów olimpiady.

Sukces Krystiana to radość nasza, jego bliskich, ale przede wszystkim jego samego. Tak wspomina przygotowania i przebieg samego konkursu: Niezmiernie raduję się z osiągniętego przeze mnie sukcesu. Była to ciężka praca skoncentrowana na regularnym studiowaniu, analizowaniu pism i opracowań dot. historii filozofii. Pierwszy etap koncentrował się na wyborze i napisaniu pracy na jeden z wybranych tematów. Wybrałem następujący: „Unde malum? Filozofowie starożytni o źródłach zła fizycznego i moralnego. Przedstaw na wybranych przykładach”. Drugi etap składał się z dwóch części; pierwsza obejmowała egzamin z wiedzy dot. historii filozofii oraz logiki, druga na napisaniu własnego eseju, w którym przedstawiało się własne stanowisko i argumenty przemawiające za nim. Trzeci etap polegał na obronie pracy z pierwszego etapu i interpretacji podanego fragmentu filozoficznego. 

Każdy etap wymagał solidnego przygotowania nie tylko z wiedzy, ale i umiejętności klarownego przedstawiania i rzeczowe bronienia własnego stanowiska.

Pierwszy raz wziąłem udział na przestrzeni 2020 i 2021 roku. Wtedy to napisałem swoją pierwszą pracę filozoficzną pt. „Czas, wieczność i stworzenie świata w filozofii starożytnej i średniowiecznej’. Niestety niewystarczająca próba czasu i braki w materiałach nie pozwoliły mi na solidne przygotowanie do etapu okręgowego (półfinał), czego konsekwencją było nie zakwalifikowanie się do etapu centralnego (finał).

Jednak nie przekreśliło to moich zainteresowań filozoficznych, wręcz przeciwnie. Postanowiłem spróbować sił w następnym roku, mimo świadomości bycia w klasie maturalnej. Napisałem krótszą pracę o tytule wyżej wymienionym (Unde malum?) , którą obroniłem w zawodach centralnych. Dzięki doświadczeniom z poprzedniego roku mogłem skorygować własne błędy i poprawić się w wielu ważnych kwestiach, co zaowocowało obecnym sukcesem. Jestem niesamowicie dumny i zadowolony z osiągniętego sukcesu.

Krystianie, my też jesteśmy z Ciebie bardzo dumni, podziwiamy Twoją determinację, wkład pracy i olbrzymią wiedzę, która przełożyła się na tak wielki sukces. Gratulacje! Życzymy Ci osiągnięcia, każdego celu, który postawisz sobie na drodze życia. 

 

Oto fragment biblioteczki Krystiana. Godnym podziwu jest fakt, że księgozbiór
w niej zgromadzony został zakupiony gównie z jego zasobów finansowych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *