Weź książkę – oddaj książkę

Przed Liceum Ogólnokształcącym im. Wincentego Pola w Czersku, z inicjatywy uczniów należących do koła „Ekoczynni”, ustawiona została budka czytelnicza. Literatura czeka na chętnych. Zachęcamy do wkładania do biblioteczki książek przyniesionych z domu, które chcemy uwolnić. Propagujemy w ten sposób ideę bookcrossingu, czyli nieodpłatnego dzielenia się książkami i pozostawiania ich w rozmaitych miejscach, aby kolejna osoba mogła je przeczytać i przekazać dalej. Jest to szeroko rozpropagowana w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii idea, która  cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Budki na książki to pomysł zakładający powstanie małych, ogólnodostępnych miejsc, tzw. mebli miejskich, funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek, przy pomocy których mieszkańcy mogą wymieniać się miedzy sobą książkami. W miejscach tych książki wymieniać można przez cały czas, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny. Budki mają na celu promocję czytelnictwa w przestrzeni miejskiej, propagowanie dobrych nawyków jakimi są czytanie i promocja kultury. Wisława Szymborska pisała: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Mamy nadzieję, że udało się nam stworzyć miejsce , w którym ta zabawa okaże się przyjemna jak nigdy dotąd.

Budka została wykonana przez ucznia klasy 2b – Aleksandra Wójcika. Serdecznie dziękujemy!

REGULAMIN KORZYSTANIA Z BUDKI NA KSIĄŻKI

  • 1 Pieczę nad budką sprawują uczniowie należący do koła „Ekoczynni”, działającego przy LO w Czersku.

Książki znajdujące się w budce są udostępniane wszystkim chętnym osobom za darmo. Regulamin określa zasady wymiany książek pomiędzy korzystającymi z budki (dalej zwanymi Użytkownikami).

  • 2 Bookcrossing – podstawowe zasady:
  1. Wystarczy podejść do budki, wybrać interesujący tytuł wśród książek dostępnych w budce.
  2. Z tytułów dostępnych w budce można korzystać na miejscu, można także zabrać wybraną książkę z ze sobą.
  3. Jeśli użytkownik zdecyduje się czytać na miejscu, proszony jest, aby po skończonej lekturze odłożył swój egzemplarz z powrotem do budki, jeśli zaś chce dać wybranej książce nowy dom, proszony jest o uzupełnienie pustego miejsce w budce i przyniesienia jakiejś książki od siebie. Przyniesione z domu egzemplarze nie mogą być zniszczone oraz nie mogą posiadać niecenzuralnych treści. Takie książki będą usuwane z budki. Warto, aby książka którą chce oddać użytkownik była ciekawa i godna polecenia.

Najważniejsze zasady:

  • Z budki korzystają wszyscy chętni.
  • Weź książkę, przynieś w zamian inną! Nie wyrzucaj książek, daj im drugi, nowy dom.
  • Poczytaj, czekając na autobus/pociąg. Po przeczytaniu odłóż książkę z powrotem do budki, niech posłuży również innym.
  • 3 Za wszelkie próby zniszczenia czy też dewastacji budki będą wyciągane konsekwencje prawne.

Urszula Wojak, LO Czersk

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *