NARODOWE CZYTANIE 2021


Link do filmu

W sobotę 4 września odbywa się jubileuszowa – dziesiąta odsłona Narodowego Czytania – akcji organizowanej od roku 2012 pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Liceum Ogólnokształcące w Czersku po raz trzeci przyłączyło się do tej szlachetniej akcji promującej czytelnictwo i popularyzującej najwybitniejsze dzieła polskiej literatury. W 2019 roku na urokliwym czerskim rynku przy fontannie uczniowie klasy humanistycznej wraz z polonistami zaprezentowali mieszkańcom miasta nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku na szkolnej stronie internetowej umieściliśmy film ukazujący uczniów podczas czytania fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Tym razem zapraszamy na słuchowisko zawierające fragmenty tragifarsy kołtuńskiej pt. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Autorka tego ponadczasowego utworu w niezwykle odważny sposób krytykuje hipokryzję i podwójną moralność, po mistrzowsku kreuje wyraziste postaci, operujące polszczyzną pełną humoru i autentyczności. Dramat Zapolskiej nie służy wyłącznie rozrywce, niesie bowiem uniwersalne przesłanie moralne, które nakazuje bezwarunkową walkę ze złem, nieuczciwością i zakłamaniem. Dzięki młodopolskiej autorce w polszczyźnie zagościł termin „dulszczyzna” na określenie postawy uważanej za typową dla mieszczaństwa, czyli takiej, na którą składają się: zakłamanie, dwulicowość, obłuda i dbanie wyłącznie o pozory moralności. Rangę „skrzydlatych słów” zyskały aforyzmy padające z ust głównej bohaterki utworu: „Skromność – skarb dziewczęcia”, „Kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie”, „Dla męża kobieta nie potrzebuje się pod spodem stroić”, „Dobrze, że samobójców chowają osobno. Niech się nie pchają między porządnych ludzi”, „W porządnej kamienicy wypadki się nie zdarzają”, „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu (…) Rozwłóczyć je poświecie to ani moralne, ani uczciwe”, „Moje sumienie jest czyste i nie boję się dnia białego”, „U mnie nic brudnego się nie dzieje. A przynajmniej po ulicach mój dom nie jest głośny”.
Słuchowisko przygotowane przez uczniów grupy humanistycznej z klasy 3D składa się z pięciu fragmentów, w których prezentują się niemal wszyscy bohaterowie dramatu Zapolskiej: tytułowa pani Aniela Dulska, jej dzieci – Zbyszko, Hesia i Mela, mąż Felicjan, a także służąca Hanka oraz krewna Dulskich – pani Juliasiewiczowa i wreszcie nieszczęśliwa Lokatorka. W wybranych dialogach usłyszycie wypisane powyżej „skrzydlate słowa”, przy okazji przekonacie się, jakim naprawdę człowiekiem jest pani Dulska.
Mam nadzieję, że odsłuchanie naszej audycji zachęci Was do zapoznania się z pełnym tekstem oraz do refleksji nad jego ponadczasowością.
Violetta Słomińska-Bławat

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *