Grad złota!

W weekend 18-19 stycznia w Łodzi odbyły się XII Mistrzostwa w Szermierce Historycznej Bronią Go Now.
6 złotych medali, 1 srebrny, 4 brązowe i jeszcze 2 x czwarte miejsce – to łup jaki przywieźli z Mistrzostw zawodnicy LUKS-Pol Czersk, uczniowie i absolwenci Akademii Sukcesu i LO im. W. Pola w Czersku.

W sobotę w rekordowej frekwencji, po 10 a niektórzy nawet 14 godzinach na hali, po stoczeniu 16-20 walk młodzież z czerskiego ogólniaka i Akademii Sukcesu odniosła największy sukces w historii Mistrzostw. Tego dnia rozdano 10 kompletów medali, połowa złotych zawisła ma szyjach naszych szermierzy! Sukcesy zresztą odnoszono „dubeltowo”. Antoni Niechajczuk (klasa IV AS) i Hubert Połom (klasa V AS) w swoich kategoriach wiekowych byli bezkonkurencyjni w obu broniach: mieczu i szabli. Jedną z najtrudniejszych chwil dla Huberta był finał miecza – tu stanął na przeciw swojego kolegi z drużyny Jakuba Grzelaka. Zwyciężyło doświadczenie (Jakub treningi zaczął dopiero jesienią) a w efekcie do Czerska powędrowało i złoto i srebro. Do 10 lat brąz zdobyła ubiegłoroczna mistrzyni Joanna Krause (z Karsina, także reprezentująca, jak wszyscy nasi zawodnicy, LUKS-Pol Czersk).
Popis dali uczniowie naszego ogólniaka: cała ósemka wyszła ze swych grup eliminacyjnych w szabli, czterech zameldowało się w ćwierćfinale, dwóch w półfinale, a po niezwykle dramatycznej walce z pięcioma dogrywkami złoto zawisło na szyi Jakuba Burchata (IIA). Obok podium na czwartym miejscu stanął Krystian Czapiewski (ID), który jeszcze większy sukces odniósł walcząc w mieczu – zdobył brąz
Dzień drugi był popisem Weroniki Skwierawskiej. Absolwentka liceum w Czersku po raz trzeci z rzędu zdobyła tytuł walcząc na miecze. Stała się tym samym jedną z najbardziej utytułowanych postaci w historii GO NOW. Do złota w mieczu dorzuciła jeszcze brąz w szabli, a kategorii open walcząc mieczem z mężczyznami, zatrzymana została dopiero w ćwierćfinale przez najlepszego zawodnika mistrzostw – zdobywcy 2 złotych medali w kategorii open Konrada Kramarza z Łodzi. Ten sam zawodnik w półfinale szabli okazał się lepszy od naszego Darka Jazdzewskiego (także absolwenta LO).
Za postawę na planszy, zaangażowanie w turniej, za wytrwałość i odporność fizyczną i psychiczną gratulacje należą się całej ekipie, którą oprócz wymienionych tworzyli jeszcze Marcel Mliczek, Maciej Jabłonecki, Anna Rydzkowska, Karolina Skwierawska, Paulina Peplinska, Szymon Synak, Damian Krause, Mateusz Mientki, Piotr Nasiek i Sambor Zabrocki. Wszyscy punktowali i wszyscy wracali z tarczą z Mistrzostw Polski.