Dziewczyny nie chcą być z gangsterami…

Wczoraj, 20 kwietnia 2023 roku grupa niemalże dziewięćdziesięciu uczniów z klas pedagogiczno – psychologicznych wyjechała na wykłady na Uniwersytet Gdański. Zajęcia rozpoczęliśmy od wykładu prof. Marcina Szulca pt. ”Psychologiczne wyznaczniki zdrowia, czyli słów kila o tym co robić, aby nie zmiotło nas z planszy”. W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się o tym, że  najróżniejsze procesy społeczne m.in. feminizm, uzależnienia głównie od alkoholu, powodują, że dziewczyny nie chcą być z gangsterami, ale same zastają gangsterkami. Inną ciekawostką przedstawiona w trakcie zajęć była informacja, że mamy ponad 1000 nowych narkotyków, ale to opiaty i opioidy są najgroźniejsze, bo prowadzą do przedawkowania i śmierci.

„… kiedyś to było lepiej, bo było gorzej” – był to ciekawy wywód na temat wychowania 30, 40, 60 lat temu. Na tych samych zajęciach prof. Szulc przedstawił z zaangażowaniem przyczyny problemów i kryzysów młodych osób. Namawiał do filozofowania i emaptyzowania, czyli mamy dzielić włos na czworo i szukać odpowiedzi, które trudno znaleźć. Namawiał  do tego, aby być autorem swoich planów, doceniać każdy malutki sukces. Zalecił jeszcze dziś napisać swoje mocne strony, namawiał do tego, aby mówić co nas spotyka, mamy budować więzi, koncentrować się na zadaniach i szukaniu rozwiązań, pracujmy z lekiem np. poprzez jogę, sport itp. zajęcia. Ostrzegał przed dotykaniem alkoholu i narkotyków, bo to tylko doraźna pomoc, mamy zatroszczyć się o swoje emocje i nie dajmy się sprowokować.

Drugi wykład przeprowadziła dr Natalia Treder–Rochna z przedmiotu „Psychologia emocji i motywacji”, który był regularnym wykładem dla I roku studentów psychologii. W tych zajęciach uczestniczyliśmy razem ze studentami psychologii. Pani doktor przybliżyła nam tematykę emocji podstawowych, które są rozróżniane przez wszystkich ludzi na świecie. Emocjami podstawowymi są: radość, smutek, strach, złość i wstręt, które w kolejnej części zajęć zostały szczegółowo i ciekawie przedstawione.

Po wykładach udaliśmy się do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego, którą w małych grupach zwiedziliśmy.

Opiekunami wyjazdu byli pan Bartosz Drelak, pani Alicja Brzezinska i pani Małgorzata Szulc, wyjazd zorganizowała pani Marzena Gruchała.

Kolejny wyjazd programowy na wykłady na Uniwersytecie Gdańskim  zaplanowany jest na początek kolejnego roku szkolnego.

Możesz również polubić…