Uczniowie kaszubskiego z VIII AS i I LO na wycieczce

24 października był dniem wycieczki i warsztatów dla uczniów języka kaszubskiego z klasy VIII Akademii Sukcesu oraz klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego. Pod opieką p. Aleksandry Dzięcielskiej-Jasnoch i p. Hieronima Kucharskiego młodzi miłośnicy regionu poznawali południowe Kaszuby.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego w podkościerskim Będominie. Kto z nas wie, że tu, na Kaszubach, urodził się Józef Wybicki? To właśnie dworek Wybickich, czyli obecna siedziba Muzeum, był dla nas miejscem tej prawdziwie patriotycznej lekcji – o życiu i działalności Wybickiego czy też o polskim i kaszubskim hymnie.
W Będominie wzięliśmy udział w warsztatach „Świat finansów według Józefa Wybickiego”, które stały się dla nas okazją do poznania historii pieniędzy. Mieliśmy możliwość wybić monetę z czasów Wybickiego.
Z Będomina jechaliśmy do Brus, by tam, w samym centrum uroczej stolicy Zaborów, napełnić swoje „brzuchy” pysznym obiadem.
Z Brus już tylko przysłowiowy rzut beretem do Brus-Jaglii, gdzie czekał na nas energiczny animator kultury – Krzysztof Gradowski. W Chacie Kaszubskiej wzięliśmy udział w warsztatach związanych z życiem na Zaborach. Emocje towarzyszyły nam do samego końca, bo przeróżne zadania wykonywaliśmy w dwóch grupach, które ze sobą nieustannie rywalizowały. Przegrana drużyna musiała wykonać zadanie wymyślone przez drużynę przeciwną i tak… właśnie jedni (z opiekunem!) wracali pieszo z Chaty do Brus, szczęśliwie i bezpiecznie – ścieżką rowerową.
Podczas podróży nie próżnowaliśmy – czekały na nas zadania związane z Będominem, Brusami, Zaborami… Każdy uczeń otrzymał bowiem kaszubskojęzyczną kartę pracy z pytaniami, na które szukał odpowiedzi od rana do popołudnia.
Dzień był intensywny, ale owocny. Sezon na kaszubskie wycieczki dla naszej wspaniałej młodzieży uważamy za otwarty! 🙂

ADJ

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *