Akademia z okazji Święta Niepodległości, 12 listopada 2024, LO Czersk

Dnia 12 listopada w domu kultury w Czersku odbyła się uroczysta akademia naszego Liceum Ogólnokształcącego z okazji Święta Niepodległości. Głównym celem wydarzenia było upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku oraz przypomnienie wartości patriotycznych i wieloaspektowego znaczenia wolności.

Pierwsza część akademii to wprowadzenie sztandaru szkoły oraz odśpiewanie hymnu państwowego zaordynowanego przez pana Hieronima Kucharskiego. Chór szkolny poprowadził cztery zwrotki radosnego Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie pani Martyny Czapiewskiej. Usłyszeliśmy także rys historyczny przygotowany przez panią Michalinę Hohmann-Jelińską, który odczytała uczennica klasy czwartej- Maja Jezierska.

Druga część spotkania to przedstawienie teatralno-muzyczne przygotowane przez członków koła muzycznego oraz jego opiekunkę panią Martynę Czapiewską. W części wprowadzającej uczestników akademii ku refleksjom wyświetlono filmik “Wolność…” autorstwa Martyny Ossowskiej, Jakuba Grzelaka oraz Michała Gortatowskiego, w którym ukazano różnorodność i osobistą definicję “wolności” według nauczycieli, uczniów oraz naszego burmistrza Czerska. W następującym przedstawieniu teatralno-muzycznym pojawiła się rodzina którą odegrali: Anastazja Jażdżewska, Paweł Dejnowski, Marika Michałowska, Wiktoria Cylkowska oraz Marta Pęska. Metaforą zaborców i uciśnienia przez lata było natarcie trzech ścian chóru, ubranego na czarno, który na scenie pojawił się w składzie: z klas pierwszych: Karolina Peek, Agata Soroka, Miszel Kutowska, Agata Zygmunt,  Marika Michałowska; z  klas drugich: Natalia Malczyk, Marta Pęska, Michał Gortatowski, Karolina Serkowska, Natalia Morzuch, Aleksandra Cysewska, Nadia Węsierska, Wiktoria Cylkowska; z klas trzecich: Amelia Mientka, Anastazja Jażdżewska, Zosia Borzyszkowska, Paweł Dejnowski, Dawid Pazda,  oraz z klas czwartych: Paweł Ringwelski, Martyna Ossowska, Wiktoria Gila, Renata Gornowicz, Antoni Lipinski, Anna Gornowicz, Julia Sarnowska. Chór teatralny odegrał następnie metaforyczną rolę wspierającą Polaków na obczyźnie, poetów czy ojców. Paweł Dejnowski wyrecytował wiersz “Moja Piosnka” Cypriana Kamila Norwida wyrażający tęsknotę za krajem, ludźmi i polskimi obyczajami. Następujący po tęsknocie refren piosenki “Psalm ludzi stojących w kolejce” z szuflady Ernesta Brylla, choć pochodzący z czasów PRLu idealnie oddał cierpliwość i wzajemne wsparcie w walce o jedność i wolność Polaków. Słowa “bądź jak kamień, stój, wytrzymaj, kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina….” doprowadziły do wytrwałości i dostrzeżenia iskry nadziei wśród narodu. Nadzieję chór wyśpiewał znanym refrenem piosenki Sanah “ostatnia umiera nadzieja”, której zwieńczeniem był wschód słońca, pokłonienie się Polaków ku zwycięstwu, gdzie solistka Agata Zygmunt wytańczyła tryumf i została wyniesiona w górę z flagą Polski-  reprezentującą Niepodległość, Wolność. Kompozycja tańca została opracowana przez Agatę Zygmunt oraz Julię Sarnowską. Mamy nadzieję iż udało nam się widzów przywieść ku chwili zatrzymania, skierować ich ku refleksji wdzięczności za dar jakim jest wolność oraz wzbudzić w nich pamięć, iż za każdym darem, przywilejem, stoi odpowiedzialność i odwaga aby ten dar czcić i pielęgnować, i że każdego dnia wyborem dobra, miłości i jedności, często idąc pod prąd, możemy odzyskiwać własną wolność. Koniec przedstawienia to wyrecytowana piosenka Marka Grechuty Wolność, której refren z życzeniami “Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości; spokoju , szczęścia, zdrowia i godności” zakończyliśmy artystyczne przedstawienie.

Po zakończonym przedstawieniu, odbył się konkurs pieśni patriotycznej, do którego każda klasa bardzo rzetelnie się przygotowała. Spośród ośmiu zaprezentowanych piosenek jury wyłoniło I miejsce dla klasy 3B za piosenkę “Kocham Wolność”, która przygotowała wiele atrybutów, banerów a nawet wcieliła się w stoczniowców i Lecha Wałęsę. II miejsce zdobyła klasa 2B z układem tanecznym i czystym śpiewem z piosenki “Miasto 44”. Miejsce III przyznano ex aequo klasie 3A za piosenkę ”Pałacyk Michla” oraz klasie 2A za piosenkę “O Mój Rozmarynie”. Samorząd uczniowski rozdał także dyplomy oraz nagrody pieniężne. Mamy nadzieję iż ten dzień był wyjątkowy i dostarczył nam wszystkim wielu pozytywnych wrażeń. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.

Możesz również polubić…