Ostatnie pożegnanie

Dzisiaj, 27. 10. 2020 pożegnany zostanie w Bydgoszczy jeden z pierwszych nauczycieli naszego Liceum – profesor Eugeniusz Perdenia. Szkoła powstała niedługo po II wojnie światowej (1953). Kadry nauczycielskie w naszym mieście ucierpiały z rąk niemieckich szczególnie mocno. Dlatego do Czerska ściągali młodzi, pełni energii, świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych z różnych zakątków Polski. Jednym z pierwszych był pochodzący z Kresów Eugeniusz Perdenia. Główny w tym czasie matematyk LO, niezwykle przenikliwy i życzliwy uczniom, wspierający ich w każdej sytuacji.  Chętnie z podopiecznymi grywał na nieistniejącym już dzisiaj boisku szkolnym w piłkę nożną czy też koszykówkę. Uprawiał biegi długodystansowe. Wymagający i nieustępliwy, gdy była taka potrzeba, zarówno w pracy jak i na boisku. Takim pamiętają go jego uczniowie, koleżanki i koledzy z lat pracy w naszej placówce. Do 1966 r. pełnił obowiązki zastępcy dyrektora liceum. Z tego stanowiska przeszedł do świeżo wówczas powstałej Szkoły Podstawowej nr 1, której był kierownikiem do 1971 r. Od półwiecza związany był z Bydgoszczą, ale chętnie przybywał do nas na spotkania jubileuszowe. W Czersku i Rytlu miał swoich bliskich przyjaciół, z którymi łączyły go wspomnienia wspólnych, pionierskich lat edukacji w naszej szkole.

Cześć jego pamięci.

Możesz również polubić…